İade ve Garanti Koşulları

İPTAL, İADE, DEĞİŞİM VE CAYMA HAKKI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

GENEL BİLGİLENDİRME

 1.  Bgon Birleşmiş Girişimciler Oluşumu Network Doğrudan Satış ve Dijital Pazarlama Anonim Şirketi (“SATICI”)’ne ait www.bgonnetwork.com url’li web sayfası üzerinden Ön Bilgilendirme Formu ve Mesafeli Satış/Hizmet Sözleşmesi ile SATICI tarafından gerekli yükümlülüklerin yerine getirilmesiyle ve ALICI tarafından onayın verilmesiyle kurulan satış sözleşmesi (“Sözleşme”), ALICI tarafın tüketici sıfatına haiz olması durumunda 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, ve 27.11.2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 29188 Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümleri ile yürürlükteki sair diğer yasalara tabii olacaktır.
 2. SATICI, ALICI sıfatındaki siz değerli müşterilerin, önemli hukuki konularda bilgi sahibi olmanızı sağlayarak, haklarınızı ve elektronik sözleşmelerden doğan yükümlülüklerinizi açık bir şekilde bilgilendirerek kanuni yükümlülüklerini yerine getirmeyi ve müşteri memnuniyetini sağlamayı amaçlamaktadır.  


GENEL HÜKÜMLER

 1.  Satın alınan ürün, eksiksiz ve önceden belirtilen niteliklere uygun olarak sunulmak zorundadır. Satın alınan her bir ürün, belirtilen tarihte ALICI kişi ve/veya kuruluşa sunulur. Ürün ancak teslimatı başlanmamışsa ALICI Sözleşme’yi SATICI’nın onayıyla sona erdirebilir. SATICI’nın ALICI için işlemlere başlaması veya ALICI’nın www.bgonnetwork.com  web sayfası üzerinden ödeme yapması durumunda ürünün sunulmaya başlandığı kabul edilir ve bu kapsamda iptali veya iadesi istenemez.
 2. ALICI, satın aldığı ürünün bedelini ödemez veya banka kayıtlarında iptal ederse, SATICI’nın ifa yükümlülüğü sona erer. Eğer ifa edildikten sonra ALICI bu işlemleri yetkili veya yetkisiz olarak gerçekleştirdiyse SATICI’nın sözleşme konusu bedeli isteme hakkı saklıdır.
 3.  SATICI’nın öngöremeyeceği mücbir sebepler oluşursa veya ürün süresinde sunulamaz ise, durum ALICI’ya üç gün içinde bildirilir. ALICI, siparişin iptalini, ürünün benzeri ile değiştirilmesini veya engel ortadan kalkana dek teslimatın ertelenmesini talep edebilir. SATICI siparişi iptal ederse; ALICI ödemeyi nakit ile yapmış ise iptalinden itibaren 14 (ondört) iş günü içinde kendisine nakden bu ücret SATICI tarafından ödenir. ALICI, ödemeyi kredi kartı ile yapmış ise ve iptal ederse, bu iptalden itibaren yine 14 (ondört) iş günü içinde ürün bedeli bankaya iade edilir, ancak bankanın ALICI’nın hesabına 2-3 hafta içerisinde aktarması olasıdır.
 4.  ALICI’nın kusurundan kaynaklanan bir nedenle malın değerinde bir azalma olursa veya iade imkânsızlaşırsa ALICI, SATICI’nın zararlarını tazmin etmekle yükümlüdür
 5. İade etmek istediğiniz ürün / ürünler ayıplı ise anlaşmalı olduğumuz kargo firmamızca gönderildiği takdirde, kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır. Bunun dışında herhangi bir kargo şirketiyle elimize ulaşan ürünlerin iadesinin veya değişiminin ulaşım bedeli kabul edilmeyecektir. Bu durumdan kaynaklanan zararlardan SATICI sorumlu olmayacaktır.
 6. Kurumlara kesilen faturalı ürünlerin iade ve değişiminde ürünlerin, kurumun düzenlemiş olduğu, ‘Ürün Birim Fiyatı+KDV’ şeklinde kesilmiş ‘İade Faturası’ ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir.
 7. Birden çok ürün veya ürünler’in tek bir siparişte toplanmasında indirimin, promosyonun veya kargonun ücretsiz olacağı belirtilmiş ise, ürün veya ürünler’in birinin iade edilmesi halinde iade edilmeyen ürünün kargo bedeli veya promosyon oranı, indirim tutarı ALICI’dan tahsil edilir. SATICI’nın ilgili tutarları varsa ALICI’ya yapacağı iade ödemelerinden mahsup etme hakkı saklıdır.
 8. İptal, İade, Cayma ve Değişim işlemlerinizi gerçekleştirmeden önce, siparişinizle ilgili gerekli koşulların sağlanıp sağlanmadığına ilişkin inceleme SATICI tarafından yapılacak ve ALICI’ya bilgi verilecektir. 

 

ÜRÜN DEĞİŞİMİ

 1.  Değişimini istediğiniz ürün ile ilgili talebinizi, siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün boyunca SATICI sıfatına haiz olan tarafımıza iletebilirsiniz. 
 2. Genel değişim şartları aşağıdaki gibidir;
 3. Değişim yapılmak istenen ürün ve ürüne ilişkin detayların SATICI’ya belirtilmesi ve değişim yapılmak istenilen ürünün SATICI’nın stoklarında bulunuyor olması gerekmektedir.  
 4. Ürünlerin etiket ve bilgilendirme yapışkanları çıkarılmadan ve ürüne zarar vermeyecek şekilde gönderilmesi gerekmektedir.
 5. Değiştirilecek veya iade edilecek ürünlerin, orijinal ambalajlarında, tüm aksesuar ve ambalaj malzemeleriyle birlikte eksiksiz bir şekilde, fiziksel açıdan hasar görmemiş, kullanılmamış, yeniden satılabilir durumda olması ve ürünün orijinal faturasının da gönderilmesi gerekmektedir.
 6. Değiştirilmek istenilen ürün, teslim aldığınız haliyle iade edilmelidir.(Orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilemez.)
 7. Gönderilen faturanın alt kısmında yer alan "Değişim / İade Bölümü” eksiksiz doldurulmalıdır.
 8. Faturasız değişimler kabul edilmemektedir.
 9. Tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin değişimi kabul edilmemektedir.
 10. SATICI’nın anlaşmalı olduğu kargo firması aracılığıyla gönderilenler dışındaki tüm kargo masraflarından dolayı ALICI sorumludur.
 11. Değiştirilmek istenen Ürün veya Ürünler’in cayma hakkına tabii olmayan ürünlerden olmaması gerekmektedir.

 

AYIPLI ÜRÜN İADESİ

 1.  Siparişleriniz paketlenmeden ve kargoya teslim edilmeden önce kalite kontrolünden geçmektedir. Ancak üründen kaynaklanan herhangi bir kusur olması durumunda iadelerinizi, aldığınız ürünün teslim tarihinden itibaren on dört (14) gün içerisinde yapabilirsiniz. Şikayetiniz varsa inceleme süreci sonucunda kullanımdan doğan veya ALICI’nın ilk görüşte anlayacağı ancak buna rağmen hasar tespit tutanağı tutmadığı bir kusur yoksa ürün bedeli tarafınıza ödenecektir veya isteğe bağlı olarak başka ürünle değiştirilecektir.
 2. ALICI'nın, Sözleşme konusu ürün veya ürünler’i teslim almadan önce muayene etmeksizin tahrip olmuş, kırık, ambalajı yırtılmış vb. hasarlı ve ayıplı ürün’e veya ürünler’i kargo şirketinden teslim alması halinde sorumluluk tamamen kendisine aittir. Zarar görmüş paket durumunda; Zarar görmüş paketler teslim alınmayarak Kargo Şirketi yetkilisine “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatmalı ve bu konuda SATICI’yı bilgilendirmelidir. ALICI tarafından kargo şirketi görevlisinden teslim alınan ürün veya ürünler’in hasarsız ve sağlam olduğu kabul edilecektir. Teslimden sonra ürün veya ürünler’in sorumluluğu ve hasarlar ALICI'ya aittir. ALICI Teslimata ilişkin tüm taleplerini Kargo şirketine ileteceğini, bu hususta SATICI’nın herhangi bir sorumluluğunun olmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder.
 3. Genel iade şartları aşağıdaki gibidir;
 4. Ürünlerin etiket ve bilgilendirme yapışkanları çıkarılmadan ve ürüne zarar vermeyecek şekilde gönderilmesi gerekmektedir.
 5. İade edilecek ürünlerin, orijinal ambalajlarında, tüm aksesuar ve ambalaj malzemeleriyle birlikte eksiksiz bir şekilde, fiziksel açıdan hasar görmemiş, kullanılmamış, yeniden satılabilir durumda olması ve ürünün orijinal faturasının da gönderilmesi gerekmektedir.
 6. İade edilmek istenen ürün, teslim aldığınız haliyle iade edilmelidir.(Orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilemez.)
 7. Gönderilen faturanın alt kısmında yer alan "Değişim / İade Bölümü” eksiksiz doldurulmalıdır.
 8. Faturasız iadeler kabul edilmemektedir.
 9. Tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.
 10. SATICI’nın anlaşmalı olduğu kargo firması aracılığıyla gönderilenler dışındaki tüm kargo masraflarından dolayı ALICI sorumludur.
 11. Değiştirilmek istenen Ürün veya Ürünler’in cayma hakkına tabii olmayan ürünlerden olmaması gerekmektedir.

 

CAYMA HAKKI

1. Tüketici sıfatına haiz ALICI, Mevzuat gereğince belirtilen istisnalar hariç olmak üzere Sözleşme’ye konu Ürün veya Ürünler’in kendisine veya gösterdiği adresteki kişiye tesliminden veya Sözleşme’nin akdedildiği tarihten itibaren 14 (ondört) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin, Sözleşme şartlarına, iptal,iade,değişim ve cayma politikalarına uygun olmak kaydıyla Sözleşme’den cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkı sadece tüketici sıfatına haiz olan gerçek kişiler için geçerli olup, şirket adına yapılacak olan ticari ilişkilerde kullanılması mümkün değildir. Bu 14 (ondört) günlük süre, mal satışına ilişkin sözleşmelerde tüketicinin malı teslim aldığı günden, diğer sözleşmelerde ise sözleşmenin akdedildiği günden itibaren işlemeye başlar. Cayma hakkının kullanılması için ALICI, bu süre içinde Ürün veya Ürünler’i teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanmış olmak, zarar veya yıpranmaya sebebiyet olmamak kaydıyla SATICI'ya aşağıda detayları belirtilen iletişim bilgileri vasıtasıyla “Cayma Formu” nu göndererek bildirimde bulunmalıdır. ALICI’nın cayma bildiriminin SATICI'ya ulaşmasından sonra SATICI, bildirimin ulaştığına ilişkin teyit bilgisini ALICI ile paylaşacak ve bildirimin ulaşma tarihini takiben 14 (ondört) gün içinde cayma hakkına konu Ürün veya Ürünler de zarar, yıpranma veyahut kullanılma olmaması durumunda Ürün veya Ürünler’in bedelini ödeme şekline uygun bir şekilde ALICI'ya iade edecektir.

2. Cayma hakkı kapsamında iade edilecek Ürün veya Ürünler’in kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları varsa Ürün veya Ürünler ile birlikte hediye edilen diğer ürünlerin de eksiksiz ve hasarsız olarak iade edilmesi gerekmektedir. Ürün veya Ürünler’in, SATICI'ya iade edilirken, Ürün veya Ürünler’in teslimi sırasında ALICI'ya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da ALICI tarafından iade edilmesi gerekmektedir. ALICI'nın cayma bildirimine konu Ürün veya Ürünler’e ve fatura aslının ibrazı ile siparişi teslim aldığı kargo şirketi aracılığı ile SATICI'ya iadesi gerekmektedir. 

3. Bedelin İadesi

Ürün veya Ürünler’in bedeli tahsil edilmiş ise mevzuata uygun cayma halleri ve Sözleşme fesihlerinde, Sözleşme şartlarına uygun koşulların sağlanması koşuluyla ödenen bedel 14 (on dört) gün içinde ALICI'ya iade edilir. İade ALICI'nın Ürün bedeli tediyesinde kullandığı ödeme aracına uygun bir şekilde yapılır. Kredi kartlı ödemelerde iade işlemi ALICI kredi kartına iade sureti ile yapılır. Ürün veya Ürünler’in bedeli, siparişin ALICI tarafından iptal edilmesini takiben aynı sürede ilgili bankaya iade edilir. Bedelin bankaya iadesi işleminin SATICI tarafından yapılmasından sonra ALICI hesaplarına aktarılması banka işlem süreci ile ilgili olup SATICI olası gecikmelerden dolayı sorumlu değildir. SATICI'nın iade edilecek bedel için, bu Sözleşme ve kanundan doğan mahsup ve indirim hakları saklıdır. Sözleşme'nin SATICI'nın edimini ifa etmemesinden ötürü ALICI tarafından feshedildiği hallere ilişkin ALICI kanuni hakları da saklı ve mevcuttur.

4. Kredi Kartına İade Prosedürü 

ALICI'nın cayma hakkını kullandığı durumlarda ya da siparişe konu olan ürünün çeşitli sebeplerle tedarik edilememesi veya hakem heyeti kararları ile ALICI'ya bedel iadesine karar verilen durumlarda, alışveriş kredi kartı ile ve taksitli olarak yapılmışsa, kredi kartına iade prosedürü aşağıda belirtilmiştir:

ALICI Ürün veya Ürünler’i kaç taksit ile aldıysa Banka ALICI'ya geri ödemesini taksitle yapmaktadır. SATICI bankaya Ürün veya Ürünler’in bedelinin tamamını tek seferde ödedikten sonra, Banka poslarından yapılan taksitli harcamaların ALICI'nın kredi kartına iadesi durumunda, talep edilen iade tutarları, yine taksitli olarak kredi kartı hamilinin hesaplarına Banka tarafından aktarılır. ALICI'nın satış iptaline kadar ödemiş olduğu taksit tutarları eğer iade tarihi ile kartın hesap kesim tarihleri çakışmazsa her ay karta bir iade yansıyacak ve ALICI iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri satışın taksitleri bittikten sonra, iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri sayısı kadar ay daha alacak ve mevcut borçlarından düşmüş olacaktır.

5. Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler

29188 sayılı ve 27/11/2014 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği M. 15 uyarınca aşağıdaki hallerde ALICI cayma hakkını kullanamaz.

 1. Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve SATICI’nın kontrolünde olmayan mal veya ürünlere ilişkin sözleşmeler.
 2. Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.
 3. Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.
 4. Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.
 5. Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.
 6. Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.
 7. Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.
 8. Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.
 9. Elektronik ortamda anında ifa edilen ürünler veya tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmeler.
 10. Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan ürünlere ilişkin sözleşmeler.

6. Cayma Hakkının Kullanım Şartları

 1. Cayma hakkının kullanılması mümkün olan Ürün veya Ürünler’in ALICI’ya tesliminden itibaren 14 gün içerisinde Cayma hakkının kullanılması gerekmektedir.
 2. Mesafeli Satış Sözleşmesi’nin ekinde bulunan Cayma Formu’nun doldurulması gerekmektedir.
 3. Ürün veya Ürünler’in etiket ve bilgilendirme yapışkanları çıkarılmadan ve ürüne zarar vermeyecek şekilde gönderilmesi gerekmektedir.
 4. İade edilecek ürünlerin, orijinal ambalajlarında, tüm aksesuar ve ambalaj malzemeleriyle birlikte eksiksiz bir şekilde, fiziksel açıdan hasar görmemiş, kullanılmamış, yeniden satılabilir durumda olması ve ürünün orijinal faturasının da gönderilmesi gerekmektedir.
 5. İade edilmek istenen ürün, teslim aldığınız haliyle iade edilmelidir.(Orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilemez.)
 6. Gönderilen faturanın alt kısmında yer alan "Değişim / İade Bölümü” eksiksiz doldurulmalıdır.
 7. Faturasız iadeler kabul edilmemektedir.
 8. Tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.
 9. SATICI’nın anlaşmalı olduğu kargo firması aracılığıyla gönderilenler dışındaki tüm kargo masraflarından dolayı ALICI sorumludur. Bu kargoların kabul edilmemesinden kaynaklanacak zararlardan ve cayma hakkı süresinin dolmasından SATICI’nın sorumlu olmadığını ALICI kabul, beyan ve taahhüt eder.
    
 10. SATICI’YA BAŞVURU USULÜ

İptal, İade, Değişim ve Cayma işlemlerinden birini gerçekleştirmek isteyen ALICI’nın Ön Bilgilendirme Formu, Mesafeli Satış Sözleşmesi ve işbu metindeki tüm şartları kabul etmektedir. Bu Sözleşmeler kapsamında şartları yerine getirerek haklarını kullanmak isteyen ALICI aşağıda yer alan şirket bilgilerimiz ile SATICI sıfatına haiz olan tarafımıza taleplerini ulaştırabilecektir.

Ticaret Unvanı             : BGON BİRLEŞMİŞ GİRİŞİMCİLER OLUŞUMU NETWORK DOĞRUDAN SATIŞ VE DİJİTAL PAZARLAMA ANONİM ŞİRKETİ
 Adres             : YAKACIK MH. YURTSEVER SK. ORNES GIDA BLOK NO: 17 İÇ KAPI NO: 1 BEYKOZ / İSTANBUL
 Mersis No                : 
 Kep Adresi          :
 Mail Adresi              : bilgi@bgonnetwork.com 
 Web Sayfası            : www.bgonnetwork.com
 Telefon        : 02160000000

 

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda, büyükşehir statüsünde olan illerde değeri 7 bin 550 liranın altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetleri, büyükşehir statüsünde olan illerde değeri 7 bin 550 ile 11 bin 330 lira arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri ve büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde ve bağlı ilçelerde değeri 11 bin 330 liranın altında bulunan uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri görevlidir.